• ( Дінмұхаммед Қанатұлы Құдайберген ), urodzony 24 maja 1994 w Aktobe , Kazachstan ,
  znany jako Dimash Kudaibergen ( Dimash Qudaibergen )
 • Dimash posiada szeroki zakres wokalny , obejmujący
  6 oktaw i 1 nutę. Jego zasięg dociera do dolnych nut rejestru barytonowego , aż do najwyższych nut sopranowych i do rejestru gwizdków . Jego najniższy zanotowany dźwięk to F2 , a jego najwyższą nutą jest D8
 • Kazachski wokalista, kompozytor i multiinstrumentalista
 • Dimash na świecie posiada liczne fankluby w 47 krajach
 • Dimash (Димаш) Dimash Quadaibergen Dimash Kudaibergenov 迪玛希 (Chinese Di Ma Si)
Biografia 
Dimash (Димаш)  * Dimash Quadaibergen *  Dimash Kudaibergenov * 迪玛希 (Chinese Di Ma Si)
 • Dimash

   Kudaibergen ( Дінмұхаммед Қанатұлы Құдайберген ) urodził się 24 maja 1994 roku w Aktobe (Kazachstan). Dimash jest wokalistą, pisze własne piosenki, gra na wielu instrumentach (m.in. fortepian, dombra, perkusja). Wychowany w muzycznej rodzinie (rodzice Svetlana Aitbayeva oraz Kanat Kudaibergenuly Aitbayev to znani i zasłużeni piosenkarze w Kazachstanie) od najmłodszych lat kształcił się muzycznie.

Dimash Kudaibergen znany jest z szerokiego zakresu wokalnego, obejmujący ponad pięć oktaw.

Jego zasięg dociera do dolnych nut rejestru barytonowego, aż do najwyższych nut sopranowych i do rejestru gwizdków. Jego najniższą notowaną nutą jest F2, , a jego najwyższą notowaną nutą jest D8. Chociaż Dimash wyszkolony
w klasycznym śpiewaniu i zapraszany do pracy w Operze w Astanie, zdecydował się na karierę w muzyce współczesnej, łącząc elementy klasyczne i tradycyjną muzykę kazachską z muzyką pop. Dimash znany jest ze śpiewania na żywo i śpiewania w wielu językach. Do tej pory śpiewał w języku kazachskim, rosyjskim, angielskim, mandaryńskim, francuskim, tureckim, ukraińskim, serbskim i włoskim. Dimash zawsze podkreśla, że jako piosenkarz chce zaprezentować Kazachstan światu.

Dimash od najmłodszych lat występował na scenie, grał i śpiewał, zdobywał liczne nagrody muzyczne. Jego popularność znacznie wzrosła w Kazachstanie i post sowieckich krajach, po zdobyciu w 2015 roku Grand Prix na festiwalu Slavianski Bazaar w Witebsku (Białoruś). To wydarzenie otworzyło mu drogę do kariery
i możliwość występowania w wielu innych krajach. Występował m.in na: Makin Asia 2015 , Expo 2015
w Mediolanie, Eurasia International Film Festiwal w Almaty. W październiku 2015 Dimash został wybrany do reprezentowania Kazachstanu na ABU TV Song Festival w Istanbule (Turcja). W listopadzie tego samego roku, jego występ uświetnił ceremonię zakończenia festiwalu Culture and Arts Capital od the Turkic World w Turkmenistanie. W grudniu zaśpiewał na koncercie charytatywnym,
Miss Kazachstanu 2015, oraz na dużym koncercie w Almaty An Men Anshi. 28 grudnia 2015 został nagrodzony tytułem “Piosenkarza Roku” w People of the Year awards w Kazachstanie.

Kalendarium
 • 1 stycznia 2016 roku Dimash wydał swój pierwszy mini album, pojawił się także teledysk piosenki “Ayaz qıraw” – kazachska wersja rosyjskiego “Opyat Metel” .
 • 22 stycznia 2016 zdobył tytuł “Pop Artist” w kazachskim People’s Favorite. W tym samym czasie pojawiał się w wielu TV shows. Zaśpiewał w duecie ze śpiewaczką operową Mairą Mukhamedkyzy (piosenka “Mój Łabędź” która nagrali 9.12.2015) .
 • W lutym 2016 piosenka “Daididau” została wybrana do Musical Caravan 80 minutowej globalnej “podróży muzycznej”, granej w stacjach na całym świecie.
 • Również w lutym 2016  Dimash zaprezentował nowy utwór “Tugan Zher”, na koncercie kompozytora i ojca chrzestnego Lukpana Zholdaxov’a. Dimash zaśpiewał wraz z rodzicami na koncercie z okazji Dnia Kobiet
  w Astanie, oraz występował na koncercie charytatywnym “100 Dziadków i Babci” również w Astanie.
 • 8 marca 2016 Dimash wziął udział w koncercie z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet na Kremlu
  w Moskwie. 26 marca pojawił się cover piosenki “Karagim Ay”. W marcu oraz kwietniu odbył tour
  z Kazachską Orkiestrą Symfoniczną Uniwersytetu Sztuk Pięknych w Wiedniu (Austria), Maribor (Słowenia), oraz Belgrad (Serbia).
 • W kwietniu 2016 Dimash rozpoczął swoją pierwszą trasę, która zaplanowana była do grudnia 2016
  i obejmowała 25 koncertów w 25 regionach, z okazji 25-lecia niepodległości Kazachstanu. Nazwał ta trasę Unforgettable Day, od nazwy jego piosenki o tym samym tytule. W tym samym czasie Dimash pojawia się na wielu eventach, np na Dniach Astany, koncercie na którym zaśpiewał “Diva Dance” przed prezydentem Kazachstanu.
 • W lipcu 2016 został zaproszony na ceremonię zakończenia Slavianski Bazar , gdzie zaśpiewał “Białowieską Puszczę” w duecie Nagima Eskalieva.
 • W ciągu następnych kilku miesięcy Dimash był sędzią w Bala Dauysy 2016 (Voice of Children 2016) podczas rund kwalifikacyjnych w Kazachstanie.
 • W 2016 roku współpracował również nad rapową piosenką z Yerbolatem i Alashuly, “Jestem Kazachem”.
 • W tym samym miesiącu wykonał “Daididau” w Pałacu Kremla w Moskwie w Rosji, w ramach koncertu Astana – Heart of Eurasia.
 • W październiku 2016 r. Dimash wystąpił na imprezie UNESCO w Paryżu we Francji.
 • W listopadzie 2016 zaśpiewał na koncercie na Festiwalu Kultury Turkickiej w Seulu w Korei Południowej, występując dla prezydentów Korei Południowej, Kazachstanu, Turcji, Kirgistanu, Azerbejdżanu
  i Turkmenistanu. W tym samym miesiącu reprezentował Kazachstan, obok Sundeta Baigozhina, jako gościnnie śpiewający w konkursie Big Opera 2016 TV w Rosji.
 • W listopadzie 2016 r. Dyrektor Teatru Państwowego Astana , Toleubek Alpijew, zaprosił Kudaibergena do pracy w charakterze śpiewaka operowego, stwierdzając, że ma on niepowtarzalny głos. Rektor z Narodowego Uniwersytetu Sztuki w Kazachstanie, Aiman Mussakhajajew, starał się przekonać go do przyjęcia oferty
  i wyboru kariery w operze. Dimash odpowiedział jednak, że zdecydował się na karierę w muzyce współczesnej i chce eksperymentować ze swoim zasięgiem wokalnym w muzyce pop.
 • Pod koniec 2016 roku Dimash otrzymał Nagrodę Państwową od Prezydenta Kazachstanu za przywództwo
  w dziedzinie kultury Kazachstanu.
 • Pod koniec 2016 roku Dimash otrzymał rekomendację od Hong Tao, reżysera i producenta chińskiego konkursu Singer, popularnego konkursu telewizyjnego Hunan dla uznanych profesjonalnych piosenkarzy. Hong zaprosił Kudaibergena do Changsha w Chinach na przesłuchanie i był pod wrażeniem jego głosu, muzykalności i potencjalne widział w nim gwiazdę. Dimash podpisał kontrakt z Black Gold Talent w Pekinie, a jego udział w Singer 2017 został potwierdzony. Będąc najmłodszym uczestnikiem w historii serialu, w wieku 22 lat i konkurując z profesjonalnymi i najlepiej sprzedającymi się chińskimi piosenkarzami, dostał tzw “dziką kartę”. W I am Singer Dimash zajmuje ostatecznie 2 miejsce, jednak zyskuje ogromna popularność w Chinach i na świecie, oraz zdobywając wiele kolejnych nagród.
 • Oto niektóre z nich: “Best Asian Singer” [ 24th China’s Top Music Awards ], “Most Popular International Singer” [ 17th Top Chinese Music Award ], “Most Popular Singer of the Year“[ OK! Magazine Music Gala ], “Most Popular Overseas Award” [ Tencent MTV Asia Music Gala ], “Most Popular Overseas Singer
  [ MTV Global Mandarin Music Awards ], “Favorite Male Singer” [ Chinese Golden Melody Festival ].
 • W dniu 3 marca 2017 r. Dimash otrzymał Nagrodę Fundacji Pierwszego Prezydenta
  w Kazachstanie. (Ponieważ nie mógł uczestniczyć w ceremonii, jego ojciec odebrał nagrodę dla niego.)
 • 21 marca został zaproszony do występu we Francji, w popularnym francuskim show na kanale France 2 pod nazwą Les Années Bonheur , gdzie śpiewał “SOS d’un terrien en détresse”. Epizod został nadany 6 maja. W tym samym miesiącu został również zaproszony do występu w dwóch Global Gift Galas w Paryżu i Cannes we Francji przez Honorowego Przewodniczącego Fundacji, amerykańską aktorkę Evę Longorię.
 • Śpiewał także na inauguracji kazachskiego pawilonu na Festiwalu Filmowym w Cannes.
 • 24 maja w Pekińskim Centrum Wystawowym odbyło się uroczyste wydarzenie z fanami na 23. urodziny Dimasha. Następnego dnia został okrzyknięty “Najlepszym śpiewakiem roku” przez OK! Magazyn.
 • W czerwcu nadal występował w różnych publicznych wydarzeniach, w tym podczas Mid Year OPPO Ceremony
  w Zhejiang, a także podczas Festiwalu Filmów Chińskich w Astanie.

27 czerwca 2017 roku Dimash zagrał swój pierwszy wielkoformatowy koncert solowy
w Astanie w połączeniu z EXPO 2017,
nazwał go Bastau (Początek). Wśród około 30 000 widzów wielu
z nich przyjechało z zagranicy. Zaproszonymi gośćmi z zagranicy byli Terry Lin, Kristina Orbakaitė (która śpiewała “Opyat Metel” z Dimashem), Loreen i Sophie Ellis-Bextor oraz z Kazachstanu Maira Mukhamedkyzy , Marat Aitimov, oraz rodzice Dimasha: Svetlana Aitbayeva i Kanat Aitbayev (którzy śpiewali zamykającą piosenkę “Astana Waltz”
z Dimashem). Dimash śpiewał przez większość czasu 2,5 godzinnego koncertu, zachwycając publiczność mocnym głosem i unikalnym wokalem w piosenkach takich jak np “Day Break”, “Diva Dance”, “SOS d’un terrien en détresse”, oraz ” Tribute to MJ “. Bastau otrzymał także entuzjastyczne recenzje w mediach. Śpiewał na żywo
z orkiestrą i śpiewał swoje popularne piosenki z czasów Singera, jak również te które powstały jeszcze przed Singer’em. Zadebiutował także swoimi nowymi utworami “My Star” ( Жұлдызым), “Without You” ( Кім екен), “My Last Words to You” ( Сөз соңы), oraz “Leyla” ( Лейла).

11 lipca 2017 nowa piosenka “Ocean over Time” (chiński: 时光 · 沧海) została wydana
w Chinach jako piosenka przewodnia gry Moonlight Blade. Producent gry udekorował również korpus samolotu wizerunkiem Dimasha. Pierwszy lot odbył się 22 sierpnia między Szanghajem i Pekinem.
W lipcu 2017 roku Dimash zaśpiewał “Adagio” podczas ceremonii zakończenia Slavianski Bazar w Witebsku na Białorusi, gdzie jego kariera rozpoczęła się w 2015 roku.
19 i 20 lipca zdobył dwie nagrody MTV w Chinach za “Najbardziej popularnego zagranicznego piosenkarza”
w Guangzhou i Shenzhen, gdzie również wystąpił.
22 lipca przeszedł na czerwonym dywanie i wystąpił na festiwalu filmowym Eurasia 2017
w Astanie. Śpiewał “All by Myself” i folkową piosenkę “Dudarai” ( Дударай), robiąc wrażenie na takich osobach jak Nicolas Cage i Adrien Brody.

16 września 2017 Dimash otwierał koncert Gakku Festival w Ałmaty, przed 150 000 widownią. Jego dotychczasową najwyższą nutą był G-7 w rejestrze gwizdków, na równi z Mariah Carey. Na Gakku Festival pokonał siebie uderzając D8 podczas “Unforgettable Day”. Tydzień później śpiewał duet z Coco Lee na jej koncercie w Hangzhou w Chinach.
2 października wystąpił gościnnie na 3 Grand Charity Ball, w Uralsku (brał również udział w 1. i 2. Grand Charity Ball w 2015 i 2016 roku).
17 października Dimash wystąpił w Paryżu na koncercie UNESCO wraz z innymi słynnymi artystami
z Kazachstanu. Śpiewał “Daididau” i “SOS d’un terrien
en détresse”, w tradycyjnym shapanie z Singer Episode 7.

16 grudnia 2017 koncertem w Changsha (Chiny) , Dimash rozpoczął światową trasę koncertową D-Dynasty World Live Tour .5 stycznia 2018 miał miejsce kolejny koncert solowy w Fuzhou. Jednocześnie Dimash pracuje cały czas nad wydaniem swojej pierwszej płyty.Kolejny koncert solowy miał miejsce 19 maja 2018 w Shenzhen.

19 listopada 2018 odbył się pierwszy solowy koncert Dimash’a w Europie – w Wielkiej Brytanii! Na koncert przyjechali fani z 47 krajów i wypełnili Indigo at the 02” w Londynie po brzegi!

Więcej informacji znajdziesz na naszych stronach oraz faceboku

informacje o koncertach
występy
 
Spis Treści

Biografia 
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z życiem naszego wokalisty, zapraszamy do naszego serwisu !

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email